navigare necesse est, vivere non est necesse, navigare quam vita


>> MORZE ŚRÓDZIEMNE <<


    W roku 2020 planowanny jest rejs etapowy przez Morze Śródziemne, od Aten przez Sycylie, Sardynię, Baleary, Gibraltar do Lizbony. A później, w okresie jesieni 2020, płyniemy po wschodniej stronie Atlantyku Północnego, od Madery przez Wyspy Kanaryjskie do Wysp Zielonego Przylądka. Na Wyspach pozostajemy żeglując od grudnia 2020 przez zimę 2021. Od 6 do 20 lutego 2021 karnawał w Mindelo na Cabo Verde. W drugiej połowie 2021 a dokładnie w listopadzie planowany jest start w regatach ARC+ organizowanych przez World Cruising Club.

    W rejs startujemy z Mariny Alimos w Atenach w drugiej połowie pażdziernika i przez zatokę Sarońska kierujemy się do kanału Korynckiego, po czym przez zatokę Koryncką na Morze Jońskie i zatrzymujemy się na Zakyntos w Agios Nikolaos. Ruszając na Sycylię przepływamy obok słynnej zatoczki Navagio Beach po zachodniej stronie Zakyntos. Płyniemy w strone Etny i cumujemy w marinie Nettuno-Messina. Krótki przeskok przez w ciesninę Messyńską i cumujemy w Tropeii w Kalabrii. Ruszamy do Trapani na zachodnim wybrzeżu Sycylii, a z Palermo są dobre połączenia lotnicze z Polską.
    W nastepnym etapie rejsu ruszamy na Sardynię z przystankiem w Cagliari i 380 milowy przeskok na Baleary i cumujemy w Palma de Mallorca. Z Majorki startujemy na Ibizę i dopływamy do Alicante. Z Alicante są dobre połączenia lotnicze z Polska - Ryanair. Kolejny etap z Alicante przez Malagę / Benalmadena i Gibraltar do Lizbony rusza w pierwszej połowie października, a w Lizbonie planujemy być 20 listopada. W tym etapie pierwsze ciekawe miejsce to oczywiscie Gibraltar. Nastepnym portem będzie Kadyks (Cadiz), piękne stare miasto na wąskim cyplu otoczone kilkoma marinami. Dalej żeglujemy mijając imponujące klifach Algarve i Grotę Benagil dobijamy do Lagos. Mijamy Cabo de Sao Vincente i płyniemy na północ do Sines, siedziby Vasco da Gamy. Z Sines płyniemy do Sesimbry skąd zostaje nam 35 Nm do Lizbony. Płyniemy w stronę zatoki Lizbońskiej , mijamy Belem i za mostem 25 Kwietnia wchodzimy do Mariny Alcantara. Ponieważ Lizbona ma bardzo dobrze połączenia lotnicze z całą Europą jest to doskonałe miejsce do wymiany załóg, jak i również wspaniały punkt wypadowy na cały Atlantyk, jak i na wybrzeże Portugalii do Cascais, na północ do Ericeiry, czy Peniche lub Porto.
    Rejs po Atlantyku Północnym bedziemy kontynuawać w kierunku Madery przez Wyspy Kanaryjskie do Wysp Zielonego Przylądka w okresie jesieni 2020 i zimy 2021.
    ZAPRASZAM !k.j. Robert Bany


     Copyright © by JoMiRo 2001-2020      >> nowa odsłona <<                                                                                         Goście: